Kolláganőm küldte át ezt a képet. Nagyon friss Corina bactérium fertőzés látható. A zsírburokban a hagyma(bulbus), esik szét. és véres az alja.
Nagyon ritka,hogy ilyen képletet ki tudunk húzni.
A XVII. sz. óta az izlandi zuzmó a népi gyógyászat egyik legkedveltebb orvosság.
Hatóanyaga a sok növényi nyálka miatt a keserű zuzmósav, amelynek antibiotikus hatást is tulajdonítanak. A hivatalos gyógyászat a felső légúti megbetegedéseknél a köhögési inger csillapítására ajánlja, de ettől függetlenül bármilyen megfázásos, fertőzéses betegségek esetén is javalott fertőtlenítő hatása miatt. Ezért kiválóan alkalmas a fejbőr fertőzéseinek, leginkább a zsíros korpa baktériumoknak a kiírtásában.
Az izlandi zuzmó latin neve Cetraria islandica L. Arch. Hegyoldalak humuszos és homokos talaján, cserjeszerűen nő. 4-12 cm magas. A zuzmó lemezes-bokros talajlakó, villásan vagy agancsszerűen szétágazó. Az egyes hajtások 5-20 mm szélesek, levélszerűek, de többnyire görbék vagy barázdáltan elhajlók. A fény felőli oldaluk olíva- vagy barnászöld, az alsó oldaluk fehéreszöld vagy világosbarna, fehérfoltos.
A zsíros korpa fertőzés mindenapjaink megkeserítője, mert a fejbőr élősködője. A baktérium telepek a faggyúmirigy szájadékában megtelepedve a mirigy által termelt zsírt bontják. Az eloxidálódott faggyú a hám felszínére ürülve nem képes a bőrt védő, rugalmasító funkcióját ellátni, inkább irritálni fogja. A viszkető érzés, amit tapasztalunk, tompult fájdalomérzet, ezt vakarással fokozhatjuk. A körmök alá, a kézre tapadt telepekkel érintéssel fertőzünk tovább. Kb. 2-6 hónap alatt alakul ki a képen látható képlet, melyet mikrokamerával készítettem, 200 szoros nagyításban. Ezeket a zsíros sárga ragadós telepeket képtelenség samponnal lemosni, kizárólag oldószerrel lehet fellazítani, majd megfelelően összekevert savas, fizikailag tisztító samponnal lemosni. Mosás után mindenképpen utókezelni kell a fejbőrt, olyan termékkel, mely a tüsző legmélyéig felszívódik, megakadályozva a visszafertőződést. A képen látható fertőzés már komoly patológiás hajvesztést eredményezett, a vendég a kezelés során több, mint 600 hajszálat veszített el.Kezelés után is lefotóztam a fejbőrt.
A tüsző nagyon tág, szinte kráter szerű, a zsíros korpa telep teljesen eltűnt, a tüsző körül a fejbőr még lilás árnyalatú a gyulladás miatt. Erre a fejbőrre jellemző az is, hogy pikkelysömörös tünetek voltak rajta még a kezelés előtt két hónappal. A tüszőből kihullott hajszálak helye megmaradt, két hajszálnyi távolság van a megmaradt hajszálak között.